Etkinlik


Bizantolog Klasik Yunanca Yaz Okulu III

18 TEMMUZ  18 AĞUSTOS 2021

Yaz Okulu

Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan akademik çevre arasındaki iletişimi ve bağları güçlendirecek, etkileşimi ve işbirliğini artıracak bilimsel bir sosyal ağ oluşturmak üzere kurulmuş olan Bizantolog, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Koç Üniversitesi-Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) işbirliği ile Bizantolog üyeleri için online Klasik Yunanca Yaz Okulu'nun üçüncüsünü düzenleyecektir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kutlu Akalın tarafından yürütülecek olan Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan öğrencilere ve araştırmacılara Ortaçağ Bizans Yunancası için ihtiyaç duyacakları temel Klasik Yunanca eğitiminin verilmesi hedeflenmektedir.

2020 ve 2021 yılında düzenlenen ve Bizantolog Youtube kanalında yayımlanan Klasik Yunanca Yaz Okulu'nun devamı olan Klasik Yunanca Yaz Okulu III'de Bizans dönemi metinlere de yer verilecektir.

Program

Bizantolog Klasik Yunanca Yaz Okulu II, 5 hafta boyunca devam edecek toplam 22.5 saatlik yoğun bir eğitim programıdır

Yaz okulu programı 2021 yılında düzenlenmiş olan Klasik Yunanca Yaz Okulu II'yi başarıyla tamamlamış olma veya Temmuz ayında düzenlenecek seviye sınavında başarılı olma koşulu aranacaktır. 

Haftada üç gün (Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri 20:00-21:30 saatleri arasındaZoom uygulaması kullanılarak yapılacak olan online derslere katılım zorunludur.

İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek online dersler sırasında yapılacak egzersizler ve verilecek ödevler öğrenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturacaktır. Eğitimde kullanılacak materyaller eğitmen tarafından sağlanacaktır.

Online derslerin video ve ses kaydı alınarak Bizantolog Youtube kanalına yüklenecek ve katılımcıların ders tekrarı yapmalarına imkân sağlanacaktır.

Eğitim dili Türkçe olup program ücretsizdir.

18 Temmuz 2021'de başlayacak ve 19 Ağustos 2022'de tamamlanacak olan programın sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara başarı belgesi verilecektir.

Eğitmen

Dr. Öğretim Üyesi Kutlu Akalın, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Tarih Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 

Doktora eğitimine ABD’de Princeton Üniversitesi’nde devam etmiş ve "Co-Existence and Persecution: Sixth-Century Constantinople according to John of Ephesus" başlıklı doktora tezini Peter Brown danışmanlığında tamamlamıştır.

Geç Antik Çağ ve Bizans tarihi alanındaki çalışmalarının yanı sıra Latince, Klasik Yunanca ve Klasik Süryanice eğitimleri vermektedir.
Başvuru

Klasik Yunanca Yaz Okulu’na katılmak isteyen Bizantolog üyelerinin aşağıdaki linkteki formu doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Programın kapasitesi 25 kişi ile sınırlı olup lisansüstü öğrencilere ve yeni mezunlara öncelik verilecektir.

Başvuru için son tarih 30 Haziran 2022’dir. Seviye sınavına ilişkin detaylar başvurular tamamlandıktan sonra açıklanacaktır.

Başvuru Formu

Ders Programı (20:00-21:30)


18 Temmuz Pazartesi 20 Temmuz Çarşamba 21 Temmuz Perşembe

25 Temmuz Pazartesi 27 Temmuz Çarşamba 28 Temmuz Perşembe

  1 Ağustos Pazartesi   3 Ağustos Çarşamba   4 Ağustos Perşembe

  8 Ağustos Pazartesi   10 Ağustos Çarşamba 11 Ağustos Perşembe

15 Ağustos Pazartesi  17 Ağustos Çarşamba 18 Ağustos Perşembe

Önemli Hususlar

  • Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda dersler online verilecek olmakla birlikte katılımcıların aktif olarak derse iştirak etmeleri, derslerde kâğıt ve kalemle not tutmaları ve verilecek egzersizleri yapmaları beklenmektedir.
  • Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda yoğunlaştırılmış bir program uygulanacak olup online derslere katılım zorunludur. Katılımcıların yaz okulu bitiminde yapılacak olan sınava girerek başarı belgesi almaya hak kazanabilmeleri için online derslerin en az %80’ine katılmış olmaları gerekmektedir.
  • Mücbir sebepler haricinde üst üste iki defa online derse katılmayanların programla ilişiği kesilecektir.
  • Online dersler için katılımcıların ücretsiz olarak açılabilen Zoom hesabına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Katılımcılar kendi görüntülerini paylaşmak konusunda serbest olmakla birlikte dersler sırasında gerçek isimlerini kullanmaları tercih edilmektedir.
  • Online yapılacak tüm dersler kaydedilerek Bizantolog Youtube sayfasında yayınlanacaktır. Derslerin işlenmesi sırasında katılımcıların sesleri, isimleri ve eğer paylaşıyorlarsa kamera görüntüleri yayınlanacak olan bu kayıtlara girebilir. Başvurusu kabul edilen katılımcılardan Aydınlatma ve Açık Rıza metinlerini onaylamaları talep edilecektir. 

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. 

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.

Powered by Wild Apricot Membership Software