Buluşma Noktası 

IX. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği

6 Jun 2020 14:44 | Anonymous member (Administrator)

IX. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin konusu üyelerimizden Dr. Kutlu Akalın'ın önerisiyle "Kutsal İnsanlar" olarak belirlenmiştir.

Bu okuma etkinliğinde ana tartışma konusu Peter Brown'ın 1971'de yayınladığı, Geç Antik Çağ'da Kutsal İnsanlar'ın yükselişi ve işlevini ele aldığı tezidir. Tartışma için verilen okumalardan ilki Brown'ın Cambridge Ancient History XIV kitabındaki makalesi olacaktır. Bu makale Brown'ın 1971 tezinin revizyonunu içermektedir. İkinci okuma ise MacMullen'ın bu tezin metodolojisine getirdiği eleştrilerin olduğu "The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire" makalesidir.

Ana tartışma bu iki yayından ilerleyecek olmasına rağmen, ek olarak Kosinski'nin "Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century" kitabından kısa bir kesit de özellikle Brown'ın 1971 makalesini özetlemesi ve hagiografya araştırmaları hakkında bilgi verdiği için okuma önerisi olarak verilmiştir. 


Tarih: 17.06.2020

Saat: 21.00

Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller ve zoom linki katılımcılara mail yoluyla iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca site üyelerine açıktır.


Okumalar:

Brown, P. 2000. “Holy Man” In The Cambridge Ancient History Volume 14. Late Antiquity: Empire and Successors, AD 425–600, edited by A.l Cameron, B. Ward-Perkins, and M. Whitby, 781-811. Cambridge: CUP. 

MacMullen, R. 2019. The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire. Harvard Theological Review 112.1:1-32.

İleri okuma:

Kosinski, R. 2016. Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century. Boston : De Gruyter, 6-19.Author
Comment
 

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software