Buluşma Noktası 

Duyuru Kategorileri

 • Bildiri çağrıları

 • Bilimsel toplantı çağrıları 

 • Burs, yarışma, ödül duyuruları

 • Eğitim duyuruları 

 • Sergi, etkinlik, yeni yayın duyuruları

 • İş ilanları 

Duyuru Yayımlama

Duyurular içerik sağlayıcı üyeler tarafından ve ilgili linkler ile birlikte yayımlanır.

Duyurular herkese açıktır. Bu nedenle sadece üyeler arasında duyurulmak istenen konular için forumların kullanılması tercih edilmelidir.

<< First  < Prev   ...   7   8   9   10   11   Next >  Last >> 
 • 22 Nov 2019 16:49 | Anonymous member (Administrator)

  ANAMED Kütüphanesi ve Tarih Vakfı ortaklığında düzenlenen Kütüphane Konuşmaları

  "Kütüphane Konuşmaları serisi 3 Aralık 2019 tarihinde Murat Güvenç ve Haris Rigas ile devam ediyor. Güvenç ve Rigas, İstos Yayınevi tarafından yayımlanan Constantinople: A Topographical, Archaeological & Historical Description başlıklı kitap ekseninde konuşacaklar. 1851-1869 tarihleri arasında Skarlatos Byzantios tarafından kaleme alınan bu çalışma İstanbul’u siyasi ve sosyal tarih, edebiyat, mimari, epigrafi, şehir planlaması, demografi, etnografya, sanat ve folklor gibi geniş bir yelpazede ele alıyor. Bizans, Batı Avrupa ve Osmanlı kaynaklarından yararlanılarak hazırlanan bu başyapıt Byzantion’dan Tanzimat’a kadar olan dönemde farklı yönleriyle tartışılacak. Moderatörlüğü Melike Sümertaş üstlenecek." 

  Tarih: 3 Aralık 2019, Salı, 18:00

  Mekân: İstiklal Cad. No 181 Merkez Han, ANAMED Kütüphanesi (2. kat)

  Konuşma hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz! 

 • 21 Nov 2019 15:36 | Anonymous member (Administrator)

  “Ankara’da Bizans” seminer serisi Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri tarafından organize edilmiştir ve 2019/20 akademik yılı boyunca devam edecektir.

  Konferans serisi ulusal ve uluslararası araştırmacıları bir araya getirerek, Bizans İmparatorluğu kültürüne ve tarihine yönelik bilgi paylaşmayı ve ilgi uyandırmayı amaçlamaktadır. Seri boyunca Bizans kültürü, tarihi, sanatı ve arkeolojisine dair pek çok farklı konunun kapsanması hedeflenmiştir. Yanı sıra genç araştırmacıların, lisansüstü öğrencilerinin ve akademisyenlerin Bizans çalışmalarına dair güncel araştırma yöntemlerini tanımaları, bu alanda farkındalıklarının artması ve teşvik edilmeleri amaçlanmıştır.

  Daha fazla bilgi için tıklayınız

  Şimdiye kadar Koç Üniversitesi'nden Dr. Ivana Jetvic ve Cumhuriyet Üniversitesi'nden Dr. Meryem Eser'in konuşmalarını yaptıkları seminer serisinin bir sonraki etkinliğinde ODTÜ'den Dr. Deniz Burcu Erciyas, yürüttüğü Komana kazılarının Geç Antik dönemden Osmanlı'ya kadar olan yerleşimlerinden bahsedecek. 


 • 19 Nov 2019 14:43 | Anonymous member (Administrator)

  ANAMED Kütüphanesi ve Tarih Vakfı ortaklığında düzenlenen Kütüphane Konuşmaları,  Toplumsal Tarih Dergisi “Günümüz İstanbul’unda Bizans” dosyası yazarlarını 1 Ekim 2019 günü ağırlamıştı. Toplumsal Tarih dergisi Ağustos 2019 sayısında yer alan dosyadan yola çıkarak gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü, aynı zamanda dosya editörü olan Buket Kitapçı Bayrı üstlenmişti. 

  Konuşmayı kaçırdıysanız buradan dinleyebilir, konusunu ve afişini buradan görüntüleyebilirsiniz.  

  "Dosyaya yazılarıyla katkıda bulunan isimlerden Mustafa Sayar, Kerim Altuğ, Selvihan Kurt ve Naz Baydar’ın katılımıyla yapılacak konuşmada, Bizans’ı araştırmak isteyenlere mezarlar, muskalar, oltalar, limanlar, su yolları gibi gündelik yaşamla ilinti konular üzerinden, İstanbul şehrinin katmanlarına dair bir perspektif sunulmuştur. İstanbul’da yapılan kurtarma kazıları, buluntular, bu buluntuların İstanbul tarihine katkıları, aynı zamanda şehirdeki farklı kurumlardaki arşiv ve kütüphanelerdeki Bizans kaynakları ele alınmıştır. Dosyaya kapak resmi ve bu resim hakkındaki notlarıyla katılan Ali Yaycıoğlu’nun görsel çalışmaları da tartışmanın bir parçası olmuştur."  • 19 Nov 2019 14:32 | Anonymous member (Administrator)

  Geç Antik ve Bizans alanında çalışan akademik çevre (öğrenciler, akademisyenler, araştırmacılar) arasındaki iletişimi ve bağları güçlendirecek, etkileşimi ve işbirliğini artıracak bir bilimsel sosyal ağ oluşturmak amacıyla kurduğumuz Bizantolog sitesi hala devam eden bir çalışmadır. Sitenin alt yapısı ingilizce olduğu için halen bazı sayfalarda ingilizce butonlar veya metinler görebilirsiniz. Sitemizi en kısa zamanda tamamen Türkçe hale getirmek için çalışıyoruz! 

  Bu süreçte üye olabilir ve bize sitemiz hakkında geri bildirimde bulunabilirsiniz. Amacımız Bizantolog'u hepimizin kolayca kullanabileceği bir platform haline getirmek. 

  Hoşgeldiniz! 

 • 19 Nov 2019 03:18 | Anonymous member (Administrator)

  Koç Üniversitesi tarafından verilen burslara Neolitik Çağ’dan Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan süreçte Türkiye’nin arkeolojisi, sanat tarihi, tarihi ve benzer disiplinleri üzerinde uzmanlaşmış akademisyenlerin başvuruları beklenmektedir. Burslar, Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde bir akademik yıl geçirmeleri için yaklaşık 10 doktora öğrencisi,10 doktora sonrası ve kıdemli araştırmacılara verilecektir. 

  Son başvuru tarihi 15 Aralık 2019.

  Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


<< First  < Prev   ...   7   8   9   10   11   Next >  Last >> 

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software