Buluşma Noktası 

Duyuru Kategorileri

 • Bildiri çağrıları

 • Bilimsel toplantı çağrıları 

 • Burs, yarışma, ödül duyuruları

 • Eğitim duyuruları 

 • Sergi, etkinlik, yeni yayın duyuruları

 • İş ilanları 

Duyuru Yayımlama

Duyurular içerik sağlayıcı üyeler tarafından ve ilgili linkler ile birlikte yayımlanır.

Duyurular herkese açıktır. Bu nedenle sadece üyeler arasında duyurulmak istenen konular için forumların kullanılması tercih edilmelidir.

 • 6 Jun 2020 14:44 | Anonymous member (Administrator)

  IX. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin konusu üyelerimizden Dr. Kutlu Akalın'ın önerisiyle "Kutsal İnsanlar" olarak belirlenmiştir.

  Bu okuma etkinliğinde ana tartışma konusu Peter Brown'ın 1971'de yayınladığı, Geç Antik Çağ'da Kutsal İnsanlar'ın yükselişi ve işlevini ele aldığı tezidir. Tartışma için verilen okumalardan ilki Brown'ın Cambridge Ancient History XIV kitabındaki makalesi olacaktır. Bu makale Brown'ın 1971 tezinin revizyonunu içermektedir. İkinci okuma ise MacMullen'ın bu tezin metodolojisine getirdiği eleştrilerin olduğu "The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire" makalesidir.

  Ana tartışma bu iki yayından ilerleyecek olmasına rağmen, ek olarak Kosinski'nin "Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century" kitabından kısa bir kesit de özellikle Brown'ın 1971 makalesini özetlemesi ve hagiografya araştırmaları hakkında bilgi verdiği için okuma önerisi olarak verilmiştir. 


  Tarih: 17.06.2020

  Saat: 21.00

  Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller ve zoom linki katılımcılara mail yoluyla iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca site üyelerine açıktır.


  Okumalar:

  Brown, P. 2000. “Holy Man” In The Cambridge Ancient History Volume 14. Late Antiquity: Empire and Successors, AD 425–600, edited by A.l Cameron, B. Ward-Perkins, and M. Whitby, 781-811. Cambridge: CUP. 

  MacMullen, R. 2019. The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire. Harvard Theological Review 112.1:1-32.

  İleri okuma:

  Kosinski, R. 2016. Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century. Boston : De Gruyter, 6-19. • 4 Jun 2020 16:29 | Anonymous member (Administrator)

  İTÜ Mimarlık Tarihi Gezi Notları Seminerleri'nin haziran ayındaki oturumunda Elizabeth Zanghi "Byzantine Cappadocian Studies - Historiography and New Methodologies" başlıklı konuşmasını gerçekleştirecektir.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerin dili İngilizcedir. Katılmak isteyenlerin seminer günü saat 17.30'a kadar udeepsociety@gmail.com adresine mail atmaları gerekmektedir.

  Etkinlik posterine buradan ulaşabilirsiniz.

  Tarih: 11 Haziran 2020 Perşembe

  Saat: 18:00 • 3 Jun 2020 11:01 | Anonymous member (Administrator)

  19 Mayıs 2020 tarihinde Olympos Kazı Ekibi ile birlikte Sinan Sertel'i anmak için gerçekleştirdiğimiz webinar etkinliğinin videoları Youtube kanalımıza yüklenmiştir. Aşağıdaki linklerden ve etkinlik sayfamızdan videolara ulaşabilirsiniz.

  1. Oturum 

  2. Oturum  • 2 Jun 2020 18:00 | Anonymous member

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Kütüphanesi ile Tarih Vakfı’nın ortaklaşa olarak düzenlediği 2 Haziran 2020 Salı günü saat 18.00'da gerçekleştirilecek olan Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu'nun "Tekfur Sarayı Kazıları ve Müzeleştirme Çalışmaları" başlıklı konuşmasına katılmak için aşağıdaki bağlantı üzerinden kayıt olabilirsiniz

  https://kocun.zoom.us/webinar/register/WN_t9ZpoqfsRsCWXh463IWGDg


 • 1 Jun 2020 10:00 | Anonymous member

   Antalya il sınırları içinde yer alan ören yerlerinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılara ilişkin genel tabloyu sunmayı ve söz konusu ören yerlerinde 2019 yılında gerçekleştirilen kazılar sonucu ortaya çıkan gelişmeleri, buluntuları ve keşifleri arkeoloji camiası, öğrencileri ve meraklılarıyla buluşturmayı amaçlıyor.
  Webinar, 1000 kişi kapasitede olup sadece kayıt yaptıranlar izleyebilecektir. Katılımcılar, kendileriyle paylaşılacak link ve şifreyle giriş yapabilecek; isterlerse tüm konuşmaları, isterlerse bazı konuşmaları izleyebilecek, webinara dilediği zaman girebilecek ve çıkabilecektir. Webinar’a katılım ücretsizdir.

  https://kocun.zoom.us/webinar/register/WN_RTBwPRlwSaW_WZOR_k1NBw

  Görüntünün olası içeriği: yazı

 • 30 May 2020 17:34 | Anonymous member (Administrator)

  VIII. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin konusu "Manastırlar" olarak belirlenmiştir. Bu okuma etkinliğinde kutsal bir mekan ve ekonomik bir alan olarak Bizans dönemi manastırları incelenecektir. 

  Tarih: 03.06.2020

  Saat: 21.00

  Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller ve zoom linki katılımcılara mail yoluyla iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca üyelerine açıktır.

  Makaleler:

  Talbot, A. M. 2007. “Founders’ Choices: Monastery Site Selection in Byzantium.” In Founders and Refounders of Byzantine Monasteriesedited by M. Mullett, 43-62. Belfast: Belfast Byzantine Enterprises. 

  Popović, S. 2006. “The Byzantine Monastery: Its Spatial Iconography and the Question of Sacredness’. In Hierotopy: The Creation of Sacred Spaces in Byzantium and Medieval Russia, edited by A. Lidov, 150–85. Moscow: Indrik

  Etkinliğe katılmak istiyorsanız bu postun altına yorum yazabilir veya bizantolog@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. 

 • 30 May 2020 17:00 | Anonymous member

  Anadolu Sanat Tarihçiler Derneği (ASTAD) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenecek olan DR. Ceylan Karaca'nın Kappadokia Bölgesinde Güçlüler ve Aristokratlar başlıklı konuşmasına ilişkin detaylar afişte yer almaktadır. Fotoğraf açıklaması yok.

 • 26 May 2020 09:59 | Anonymous member (Administrator)

  Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Bizans Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Koray Durak tarafından gerçekleştirilecek olan "Konstantinopolis'te Ticari Yaşam ve Gündelik Hayat: Mahsul-i Hayal Konstantin Bey’in Pazarda Bir Günü" başlıklı konuşma Pera Müzesi Youtube kanalından yayınlanacaktır. 

  Detaylar için tıklayınız.

 • 22 May 2020 18:20 | Anonymous member (Administrator)

  VII. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin konusu üyemiz Ali Özkan'ın önerisiyle "Küçük Asya'da Geç Antik Çağ Kent ve Kırsal Yerleşimleri" olarak belirlenmiştir. Bu okuma etkinliğinin ana hedefi, imparatorluk dönemi toplumsal hayatın pek çok yönünü etkilemiş olan kent organizasyonunun Geç Antik Çağ içerisindeki "proto-Bizantik" yerleşimlere evrilişini izlemektir.

  Tarih: 27.05.2020

  Saat: 21.00

  Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller katılımcılara iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca üyelerine açıktır.


  Tartışma şu makaleler üzerinden gerçekleştirilecektir:

  Lucy Grig, "Cities in the "long" Late Antiquity, 2000 - 2012 a survey essay", Urban History, 40/3, August 2013, 554-566.

  Clive Foss, "Archaeology and the "Twenty Cities" of Byzantine Asia", American Journal of Archaeology, 81/4, 1977, 469-486.

  Celal Şimşek, "Geç Antik Çağ'da Laodikeia", içinde: Geç Antik Çağ'da Lykos Vadisi ve Çevresi, ed. Celal Şimşek - Turhan Kaçar, Ege Yayınları 2018, 81-116.

  İleri Okumalar:

  Héléne Ahrweiler, "L'Asie Mineure et les invasions arabes (VII - IX siècles)", Revue Historique, 227/1, 1962, 1-32.

  Sabine Landstatter, "Ephesos from Late Antiquity until the Middle Ages: An Archaeological Introduction, in: Ephesos from Late Antiquity until the Middle Ages: Proceeding of the International Conference at the Research Center for Anatolian Civilizations, Koç University, Istanbul 30th November - 2nd December 2012, ed. Sabine Landstatter - Paul Magdalino, ÖAI, 11-72.

 • 17 May 2020 17:31 | Anonymous member (Administrator)

  Turhan Kaçar tarafından "Doğu Roma Dünyasında Monofizit Reaksiyon ve İmparator Iustinianus" başlığıyla kaleme alınan bu çalışma 451 Kadıköy Konsili ve 553 Konstantinopolis Konsili arasında imparatorların (Zenon, Anastasius, Iustinus, Iustinianus) kilise birliği kurma çabalarını ve benimsenen farklı politikaların Roma dünyasına yansımalarını Süryani monofizitleri (miafizit) odağında, tarihsel kaynaklar içerisinde ele almaktadır. 

  Erişim için: https://www.academia.edu/43064362/Do%C4%9Fu_Roma_D%C3%BCnyas%C4%B1nda_Monofizit_Reaksiyon_ve_%C4%B0mparator_Justinianus

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software