Buluşma Noktası 

Duyuru Kategorileri

 • Bildiri çağrıları

 • Bilimsel toplantı çağrıları 

 • Burs, yarışma, ödül duyuruları

 • Eğitim duyuruları 

 • Sergi, etkinlik, yeni yayın duyuruları

 • İş ilanları 

Duyuru Yayımlama

Duyurular içerik sağlayıcı üyeler tarafından ve ilgili linkler ile birlikte yayımlanır.

Duyurular herkese açıktır. Bu nedenle sadece üyeler arasında duyurulmak istenen konular için forumların kullanılması tercih edilmelidir.

 • 29 Jun 2020 23:17 | Anonymous member (Administrator)

  X. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nde tartışılmak üzere üyelerimizden Bilge Ar ve Şebnem Dönbekci tarafından önerilen ve Bizans algısına ve Bizans çalışmalarına ilişkin tartışmalar için kavramsal bir başlangıç olması hedefleneHelena Bodin’in “Whose Byzantinism - Ours or Theirs? On the Issue of Byzantinism from a Cultural Semiotic Perspective” isimli makalesi belirlenmiştir. 

  Ek okuma olarak ise bu makalenin yer aldığı ve 16. yüzyıldan günümüze Avrupa kültüründe Bizans algısının ele alındığı kitabın giriş bölümü önerilmektedir.  

  Okumalar:

  Bodin, H. 2016 "Whose Byzantinism–Ours or Theirs? On the Issue of Byzantinism from a Cultural Semiotic Perspective." In The Reception of Byzantium in European Culture since 1500, edited by P. Marciniak and D. C. Smythe, 11-42. Routledge.

  Ek Okuma:

  Marciniak, P. and D. C. Smythe. 2016. "Introduction." In The Reception of Byzantium in European Culture since 1500, edited by P. Marciniak and D. C. Smythe, 1-8. Routledge.

  Tarih: 01.07.2020

  Saat: 21.00

  Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller ve zoom linki katılımcılara mail yoluyla iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca site üyelerine açıktır.

 • 29 Jun 2020 11:37 | Anonymous member (Administrator)

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Kütüphanesi ile Tarih Vakfı’nın ortaklaşa olarak düzenlediği “ANAMED Kütüphane Konuşmaları”, 7 Temmuz 2020 Salı günü Buket Kitapçı Bayrı (Koç Üniversitesi, GABAM) ile devam ediyor. Konuşmanın moderatörlüğünü Haris Theodorelis-Rigas (Koç Üniversitesi, ARHA) üstleniyor.

  Mevcut koşullar nedeniyle bu konuşma çevrimiçi olarak yapılacaktır. Detaylı bilgi ve kayıt için linke tıklayın.

  Tarih: 7 Temmuz 2020 Salı Saat: 18.00

 • 22 Jun 2020 16:29 | Anonymous member (Administrator)

  Bizantolog ve GABAM işbirliği ile düzenlenen  “Ana Hatlarıyla Bizans Mimarlık Tarihi” isimli online eğitim programının başvuruları başlamıştır.

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve üyemiz olan Dr. Bilge Ar tarafından yürütülecek yaz okulunda, Bizans mimarlığı hakkındaki temel konulara giriş yapılacak ve Bizans mimarlık tarihi disiplini içerisinde ele alınan çeşitli problemler tartışmaya açılacaktır.

  16-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yaz okulu, Bizans materyal kültürüne ilgi duyan tüm Bizantolog üyelerinin başvurusuna açıktır. 

  Son başvuru tarihi 30 Haziran 2020’dir. Ayrıntılı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 • 22 Jun 2020 14:39 | Anonymous member (Administrator)

  26 ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte üyelerimizden Zeynep Olgun, Görkem Günay, Özgür Göndiken, Elvin Abulut Dağlıer, Mertkan Karaca ve Elena Vorobyeva bildirilerini sunacaklar. Etkinlik ile ilgili detaylar için tıklayınız

  First Graduate Colloquium-1.jpg

 • 17 Jun 2020 19:42 | Anonymous member

  Anadolu Sanat Tarihçiler Derneği (ASTAD) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenecek olan Dr. Meryem Acara Eser'in Bizans Maden Sanatında Saray İmgesi başlıklı konuşmasına ilişkin detaylar afişte yer almaktadır. Konuşmaya kayıt olmak için, muzafferkaraaslan1@gmail.com'a talebinizi iletebilirsiniz.. 

  Görüntünün olası içeriği: yazı


 • 12 Jun 2020 18:52 | Anonymous member (Administrator)

  Hellenic-American Cultural Foundation tarafından düzenlenecek olan ilk online seminerde Profesör Maria Mavroudi (University of California-Berkeley) "How Byzantine Civilization Influenced Modern-Day Culture başlıklı konuşmasını gerçekleştirecektir.


  18 Haziran 2020'de Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek olan seminere aşağıdaki linkteki yönergeleri izleyerek kayıt yaptırabilirsiniz.

  https://www.hacfoundation.org/2020

 • 12 Jun 2020 18:00 | Anonymous member

  Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Konferanslarının XVII. sinde Cumhuriyet Üniversitesi, Sanat Tarihi bölüm başkanı Dr. Meryem Acara'nın bir kısmı ülkemizden kaçırılmış olan Kumluca Hazinesini anlatacağı konferans verecektir. Link üzerinden kayıt olabilirsiniz. 

  https://event.webinarjam.com/register/89/wywr9b7z

 • 9 Jun 2020 23:28 | Anonymous member (Administrator)

  Byzantium at Ankara'nın yenilenen websitesine ve gelecek etkinliklerine göz atmak için tıklayın

  Sitede aralarında platformumuz Bizantolog.'un da olduğu Bizans çalışmalarına ilişkin faydalı internet adreslerini paylaşıldı. Bu sayfaya ulaşmak için tıklayın.

 • 6 Jun 2020 14:44 | Anonymous member (Administrator)

  IX. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin konusu üyelerimizden Dr. Kutlu Akalın'ın önerisiyle "Kutsal İnsanlar" olarak belirlenmiştir.

  Bu okuma etkinliğinde ana tartışma konusu Peter Brown'ın 1971'de yayınladığı, Geç Antik Çağ'da Kutsal İnsanlar'ın yükselişi ve işlevini ele aldığı tezidir. Tartışma için verilen okumalardan ilki Brown'ın Cambridge Ancient History XIV kitabındaki makalesi olacaktır. Bu makale Brown'ın 1971 tezinin revizyonunu içermektedir. İkinci okuma ise MacMullen'ın bu tezin metodolojisine getirdiği eleştrilerin olduğu "The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire" makalesidir.

  Ana tartışma bu iki yayından ilerleyecek olmasına rağmen, ek olarak Kosinski'nin "Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century" kitabından kısa bir kesit de özellikle Brown'ın 1971 makalesini özetlemesi ve hagiografya araştırmaları hakkında bilgi verdiği için okuma önerisi olarak verilmiştir. 


  Tarih: 17.06.2020

  Saat: 21.00

  Etkinlik zoom programı üzerinden gerçekleştirilecek olup, tüm materyaller ve zoom linki katılımcılara mail yoluyla iletilecektir. Bizantolog etkinlikleri yalnızca site üyelerine açıktır.


  Okumalar:

  Brown, P. 2000. “Holy Man” In The Cambridge Ancient History Volume 14. Late Antiquity: Empire and Successors, AD 425–600, edited by A.l Cameron, B. Ward-Perkins, and M. Whitby, 781-811. Cambridge: CUP. 

  MacMullen, R. 2019. The Place of the Holy Man in the Later Roman Empire. Harvard Theological Review 112.1:1-32.

  İleri okuma:

  Kosinski, R. 2016. Holiness and Power: Constantinopolitan Holy Men and Authority in the 5th Century. Boston : De Gruyter, 6-19. • 4 Jun 2020 16:29 | Anonymous member (Administrator)

  İTÜ Mimarlık Tarihi Gezi Notları Seminerleri'nin haziran ayındaki oturumunda Elizabeth Zanghi "Byzantine Cappadocian Studies - Historiography and New Methodologies" başlıklı konuşmasını gerçekleştirecektir.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerin dili İngilizcedir. Katılmak isteyenlerin seminer günü saat 17.30'a kadar udeepsociety@gmail.com adresine mail atmaları gerekmektedir.

  Etkinlik posterine buradan ulaşabilirsiniz.

  Tarih: 11 Haziran 2020 Perşembe

  Saat: 18:00Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software