Buluşma Noktası 

Duyuru Kategorileri

 • Bildiri çağrıları

 • Bilimsel toplantı çağrıları 

 • Burs, yarışma, ödül duyuruları

 • Eğitim duyuruları 

 • Sergi, etkinlik, yeni yayın duyuruları

 • İş ilanları 

Duyuru Yayımlama

Duyurular içerik sağlayıcı üyeler tarafından ve ilgili linkler ile birlikte yayımlanır.

Duyurular herkese açıktır. Bu nedenle sadece üyeler arasında duyurulmak istenen konular için forumların kullanılması tercih edilmelidir.

 • 11 Apr 2020 23:28 | Anonymous member (Administrator)

  Boğaziçi Üniversitesi Bizans Çalışmaları Araştırma Merkezi, 2020-2021 akademik yılında Tarih Bölümü’nde Bizans çalışmaları alanında yüksek lisans yapacak üç kişiye burs verecektir. Burslar Tarih Bölümü yüksek lisans programına bu yıl başvuracak yeni öğrencilere açıktır.

  Son başvuru tarihi 15 Mayıs 2020’dir (17:00 yerel saat).

  Detaylar için linki tıklayınız.

 • 9 Apr 2020 14:19 | Anonymous member (Administrator)

  II. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği 15 Nisan 2020'de zoom programı üzerinden gerçekleştirilecektir.

  Etkinliğin gündem maddesi Geç Antik Çağ kavramının ortaya çıkışı ve sınırları olarak belirlenmiştir. Tartışma Turhan Kaçar tarafından kaleme alınan "Geç Antikçağ Tartışmaları ve Bir Revizyon Önerisi Olarak "Birinci Bin Yıl"" isimli makale üzerinden, bizzat yazarın katılımıyla gerçekleştirilecektir. 

  Makale künyesi:

  Turhan Kaçar, ""Geç Antikçağ Tartışmaları ve Bir Revizyon Önerisi Olarak "Birinci Bin Yıl"", CEDRUS VI, 2018, ss. 519-534.

  İleri okumalar (İsteğe bağlı):

  Arnaldo Marcone, "A Long Late Antiquity? Considerations on a Controversial Periodization", Journal of Late Antiquity I/I, 2008, pp. 4-19.

  Edward James, "The Rise and Function of Concept "Late Antiquity"", Journal of Late Antiquity I/I, 2008, pp. 20-30.

  Clifford Ando, "Decline, Fall, Transformation", Journal of Late Antiquity I/I, 2008, pp. 31-60.

  Tüm makaleler katılımcılara gönderilecektir.

  Etkinlik yalnızca Bizantolog üyelerine açıktır.


 • 8 Apr 2020 23:02 | Anonymous member (Administrator)

  I. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nde katılımcılar Timothy S. Miller'ın "The Plague in John VI Cantecuzenus and Thucydides" başlıklı makalesi üzerinden salgın hastalıkların Bizans tarihyazımı üzerindeki etkilerini klasik gelenek bağlamında tartıştı. 


  II. Bizantolog Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği'nin çalışmaları başlamış olup, görüş ve önerilerinizi bu post altında Bizantolog üyeleri ile paylaşabilirsiniz.

 • 2 Apr 2020 19:08 | Anonymous member (Administrator)

  Bizantolog I. Geç Antik Çağ ve Bizans Çalışmaları Okuma Etkinliği 08.04.2020 tarihinde gerçekleştirilecek olup, katılımcılara gerekli bilgilendirme maili ve materyali gönderilmiştir. Lütfen mail kutunuzu kontrol ediniz.


  Buluşmak dileğiyle!

 • 27 Mar 2020 12:04 | Anonymous member (Administrator)

  2019 yılı itibariyle Türk akademisyen ve lisansüstü öğrencileri bir araya getirmek ve iletişim bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla kurulan Bizantolog 2020 Projeleri’nden ilkini sizinle hayata geçirmek istiyor. Bizantolog, Türkiye’de yapılan Geç Antik Çağ ve Bizans çalışmalarına destek vermek ve bu çalışmaların teşvik etmek gayesiyle üniversite/bölüm/enstitü kütüphanelerine kitap desteğinde bulunacaktır. Üniversitenizden asgari 5 Bizantolog adayının veyahut öğretim üyesinin Bizantolog adresine üyeliklerini tamamlaması  tek koşuldur. Bu kampanya dahilinde ilk set içerisinde yer alacak kitaplar şunlardır:

  Birinci Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Bildiri Kitabı

  İkinci Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Bildiri Kitabı

  Üçüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Bildiri Kitabı

  Dördüncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu Bildiri Kitabı


 • 27 Mar 2020 10:50 | Anonymous member (Administrator)

  Bilkent Üniversitesi'nden Scott Kennedy ve Universita degli Studi di Milano'dan Ugo Mondini tarafından düzenlenen okuma grubuna ilişkin çağrı aşağıda yer almaktadır. Dili İngilizce olan okuma grubu Pazar akşamları Orta Avrupa Zaman Dilimi ile 20:00'da başlayacaktır ve Zoom üzerinden online gerçekleştirilecektir. 

  ----------------------------------------------------------------------------


  Hello everyone!


  With universities and libraries closing throughout the world, Byzantinists have increasingly been cut off from each other and holed up inside their residences. As Prokopios writes about the Justinianic

  plague, “Everyone sat at home, who were well, either caring for the sick or tending to the dying...All artists gave up their crafts and whatever else each person had in hand” (Prokopios, History of the Wars

  2.23.17-8). While the world around us gives up its crafts, we as scholars in the humanities and social sciences feel the moral duty to do our best to help each other even in the isolation of self-quarantine.


  For this reason, we, Scott Kennedy (Bilkent University) and Ugo Mondini (Università degli Studi di Milano), are putting together a reading group for scholars scattered across the world. We think that this tragic situation could be also seen as an opportunity to build solidarity among scholars and to lay the foundation for future exchanges and collaboration. Like countless other plagues before it, COVID-19 will

  eventually extinguish itself, but we hope that the flame of Byzantium will burn on and even grow brighter.


  Reading group meetings will be conducted weekly on Sundays at 8 pm (Central European Time) in English. We kindly encourage graduate students, post-graduates, and faculty members from across the world to participate. All meetings will be conducted through Zoom, a video conferencing service. Zoom easily allows large groups to meet and break up into smaller groups for discussion. The service is free to download and use: https://zoom.us/download. In each meeting, we will discuss the themes and ideas present in each reading as a group. Group discussion will be moderated by either Scott or Ugo.


  For this first week’s theme, we will be exploring the effects of plague, war, and death on Byzantine society. Every week, we will share a poll with a few articles or chapters united by a common topic. Each week’s reading will be selected in this way and then shared via email.


  Those who intend to attend the first meeting are kindly invited to visit the poll, submit their email so we can keep in touch, and select their preferred reading for the first session. The first poll is here: International Byzantinist Reading Group


  Stay safe, stay home!


  Warm Regards,


  Scott Kennedy (scott.kennedy@bilkent.edu.tr)

  Ugo Mondini (ugo.mondini@unimi.it)

   

 • 16 Mar 2020 23:05 | Anonymous member (Administrator)

  Sevgili Bizantologlar,

  Şimdiye kadar paylaştığımız birçok etkinlik Covid-19 salgınına önlem olarak erteleniyor veya iptal ediliyor. En güncel bilgiyi daha önce etkinlik duyurularıyla beraber paylaştığımız web sitesi bağlantılarından edinebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz var ise bizlere ulaşabilirsiniz.

  Sağlıklı günler dileriz,

  Bizantolog


 • 11 Mar 2020 12:02 | Anonymous member (Administrator)

  İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Seminerleri'nin 19 Mart 2020'deki konuğu "Antik Çağ'da Dini Bir Grup Olarak Tanrı'dan Korkanlar: Hıristiyanlığın Yayılmasındaki Rolleri ve İnançları" başlıklı konferansı ile Kürşat Demirci olacak.

  Tarih: 19 Mart 2020

  Saat: 17.15-18.30

  Yer: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kurul Odası

 • 10 Mar 2020 15:15 | Anonymous member (Administrator)

  Birmingham Üniversitesi lisans, lisansüstü ve doktora sonra adayları için klasik ve Bizans Yunancası yaz okulu duyurusunda bulundu. Son başvuru tarihi 29 Mayıs 2020. Detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. 


 • 10 Mar 2020 11:41 | Anonymous member (Administrator)

  GABAM arkeoloji ve sanat tarihi alanlarındaki projeler için 20 bin Euro'ya kadar destek sağlıyor. Başvurular için son tarih 24 Nisan 2020.

  Detaylar için linki tıklayınız.

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software