Buluşma Noktası 

Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos

 • 16 Dec 2019 16:54
  Message # 8294845
  Anonymous member (Administrator)

  Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos

  Geçen hafta Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın ev sahipliği yaptığı “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisini gezme şansını buldum. Sergi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi iş birliğiyle hazırlanmış. Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eserin yer alıyor ve 28 Mayıs 2020’ye kadar açık, ücretsiz gezilebilir.

  Ben sergiye bu dönem aldığım Roma Akdeniz'i dersi sınıfım ile gittim. Dersi Prof. Inge Uytterhoeven'den alıyorum ve kendisi Sagalassos'da kazdığı için sergiyi onun gezdirmesi benim için büyük bir şanstı. Bazı buluntuları gösterip "Bak bunu ben çıkardım!" diyebiliyordu. Serginin her kronolojik bölümüne ayrı bir başlık ve açıklama koymuşlar, Bizans dönemi eserlerinde “Yeni Bir Şafak: Erken Bizans Dönemi” ve “İnancını Koru: Orta Bizans Sorunları” gibi çok daha olumlu sayılabilecek başlıklar olması açıkçası mutlu etti. Serginin bir kısmı tematik bir kısmı kronolojik olarak düzenlenmiş. 

  Bir diğer olumlu izlenimim ise disiplinler arası açıklamalardı. Sergilerin yanındaki ekranlarda sadece arkeologları değil, coğrafyacıları, jeologları ve farklı alanlardan uzmanlar ile yapılan röportajları da gösteriyorlar. 

  Geç Antik ve Bizans dönemi buluntuları daha çok erken dönem heykelleri, ve Bizans döneminden küçük buluntular (kitap ayraçları, takılar, sırlı seramikler, çanak-çömlek vs).

  Bana kalırsa eğer 28 Mayıs’a kadar İstanbul’da bulunacaksanız bence mutlaka gezilmesi gerekiyor. Ücretsiz, ve İstiklal gibi ulaşması çok kolay bir yerde. Yakın zamanda Burdur’a gidip müzeyi veya antik kenti gezme şansınız yoksa bu sergi güzel bir fırsat :)

  10 files
 • 17 Dec 2019 00:26
  Reply # 8298964 on 8294845
  Anonymous member (Administrator)

  Çok teşekkürler Zeynep. Ben geçtiğimiz yaz Sagalassos’u ve Burdur müzesini gezdim ve doyamadım. İlk fırsatta gideceğim bu sergiye ☺️

Bize bizantolog@gmail.com mail adresimizden ya da sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin ziyaretçi/kullanıcı aydınlatma metnine ulaşmak için tıklayınız.


Powered by Wild Apricot Membership Software